PROBİMDEN TAVSİYELER

Bütün programlarınızı düzenli olarak update ediniz. (özellikle Windows’unuzu windowsupdate.microsoft.com adresinden yenileyiniz.)

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  Kullandığınız programların ayarlarını güvenliği gözetecek şekilde ayarlayınız. Programlar ilk kurulduklarındaki standart ayarları genelde güvenliği çok önemsemez.

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  Bilgisayara giren çıkan paketleri kontrol etmek için bir firewall (güvenlik duvarı) programı kullanınız.

 
 
 

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  Şifrelerinizi dikkatli seçin : En az 13 karakter uzunluğunda olmalı, hem harf hem de sayılar içermeli. Bir iki ayda bir şifrelerinizi değiştirin. Farklı şifeleriniz birbirine benzemesin.

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  İyi bir antivirüs programı kullanın ve bu programı düzenli update edin.

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  Yüzde yüz güvenli olduğundan emin olmadığınız programları çalıştırmayınız.

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  Sildiğiniz dosyaları bir wipe programı ile tamamen harddiskten yok edin.

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  Mailleriniz için ve önemli dosyalarınız için şifreleme kullanın.

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  İnternet üzerinde şifreli bazı sayfalara giriyorsanız, işiniz bittiğinde çıkış (sign-out, logout) yapmayı unutmayın. (Browseri kapatmak yeterli olmayabilir). Bilgisayarınızın başından ayrılırken de programlarınızı kapatmayı unutmayın.

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  Başka bilgisayarlarda şifrelerinizi mümkün olduğunca kullanmayın. Yeni trojan ve viruslerin çoğu klavyede basılan tuşları izleyerek şifreleri almaya çalışırlar. (key-log)

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  Düzenli yedek alın ve bu yedekleri güvenli bir yerde saklayın. (CD yada disket gibi)

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  Bilmeden, tahminle hiçbirşey yapmayın, Birşeyi anlamadınızsa veya emin değilsiniz bilen birine sorun.

http://www.beyaz.net/fckdosyalari/image/iconlar/ok_alsa_haber.gif  Şifrelerinizi klavye ve fare kullanarak karışık bir şekilde girin: Mesela şifreniz "parola" ise, "rola" yazıp fareyle en başa geçin "pa" yazın. Bu sayede klavye izleyen programlar şifreyi "rolapa" olarak görür.